Koripallo

Etusivu » Pitkävetovihjeet » Koripallo
Lajitilastot
Yhteensä vihjeitä1710
Palautus%104.23 %
Panostetut yksiköt10230.23
Voitettuja yksikköjä10662.97
Nettovoitto433.23
Voitto832
Puolivoitto0
Häviö846
Puolihäviö0
Push32
Void13
TOP vihjaajat
#VihjaajaVetojen määräP%K. Panos
1.habs836105.46 %8.14
2.Hyny567100.41 %3.15
3.kuervaara9791 %3.01
4.sibelius79111.57 %4.95
5.AssaultJL67104.26 %7.89
Sarjat
Sarjan nimiVetojen määräP%panoksia yhteensä
Korisliiga600108.12 %4586.63
NCAA566100.58 %1784.6
NBA33794.19 %2268.5
FIBA World Cup 201960100.35 %453.5
MM-kisat 202345106.93 %365
Muu sarja37112.95 %230
EM kisat 202231128.65 %261
EM 2021-karsinnat1691.27 %134
FIBA Europe Cup13159.13 %108
EuroBasket 25 karsinnat4121.29 %31
FIBA Champions League10 %8
TOP bookkerit
#BookkeriVetojen määräP-%panoksia yhteensä
1.Pinnacle101899.6123,606.80
2.Veikkaus299100.639,466.13
3.Coolbet144103.8317,508.80
4.Bet36569100.746,980.87
5.Unibet50104.6616,151.70
6.ComeOn!44101.5210,890.80
7.Marathonbet1997.77796.30
8.1xbet17110.65611.17
9.Unlimit14115.42491.00
10.Nordicbet7104.593,850.30
11.Mobilebet7103.451,372.00
12.iBet7117.851,386.90
13.Bethard3108.66561.65
14.Nopeampi3231.2441.00
15.Guts230.0020.00
16.Betsson2108.791,143.30
17.Dafabet2130.2066.00
18.Expekt1104.80518.20
19.Mr Green166.3262.00
20.Leovegas189.71789.50
Artikkelit Koripallo

Ristikakkosen sporttitärpit viikonlopulle - Viikko 35

Niin se vaan jälleen alkaa viikko kääntymään viikonlopun puolelle ja sehän tarkoittaa urheilunkin kannalta vain sitä, että viikon paras osuus alkaa olla vasta edessäpäin! Mitäs sitä tänä viikonloppuna meille tarjotaankaan? Noh, esimerkiksi jääkiekon puolella CHL-kausi saa starttinsa jo torstaina sekä pelejä riittää koko viikonlopun mitassa aina sunnuntaihin asti!  [ardbutton align="center"…

Urheilu-uutiset

Ristikakkosen sporttitärpit viikonlopulle - Viikko 34

Urheilu-uutiset

Koripallon FIBA2023 turnaus alkaa - Susijengi kuolemanlohkossa

Habs blogi, Habsin vihjeet ja ennakot, Muut, Sarjaennakot

FIBA World Cup 2023 lohkot - Susijengi matkaa Japaniin

Habs blogi, Habsin vihjeet ja ennakot, Käyttäjien blogit, Sarjaennakot

Korisliigan runkosarja huipentuu - päätöskierroksen panokset joukkueittain

Habs blogi, Habsin vihjeet ja ennakot

Susijengi MM-kisoihin - Suomi & Koripallon MM2023

Habs blogi, Habsin vihjeet ja ennakot, Käyttäjien blogit, Sarjaennakot

NBA All Stars Game 2023

Habs blogi, Habsin vihjeet ja ennakot, Muut, Sarjaennakot
Lue kaikki artikkelit

Koripallovihjeet Ristikaksi.com-sivustolla

Löydät sivultamme parhaat vihjeet NBA:han, Korisliigaan ja koripallon arvokisoihin. Sivustollamme löytyy runsaasti koripallotietämystä, sillä lajin aktiiviseuraajia löytyy ylläpitoa myöten. Sivustollamme ja chatissa on useita Korisliigasta ja NBA:sta kiinnostuneita aktiiveja, kuten habs, hrrmony, sibelius, kuervaara. Korisvihjeitä löydät niin ottelun voittajista kuin pelaajakohtaisista tilastoista. Chatin puolelta saatat löytää myös livevetovihjeitä, joten rekisteröidy ja tutustu chattiin, tule itse juttelemaan ja laita omat vihjeesi, jos tietämystä löytyy! Vuosien varrella sivuillemme on lisätty jo yhteensä yli 1600 koripallovihjettä (Kirjoitettu 10/2023) yli 103 % palautuksella! Yksittäisistä sarjoista eniten peli-ideoita on tipsattu luonnollisesti Korisliigaan, NBA:han sekä myös NCAA:han. Ylivoimaisesti suosituin bookkeri vihjeiden määrän suhteen on Pinnacle, joka ei esittelyjä kaipaa. Jo mainittujen ottelun voittajien sekä pelaajakohtaisten tilastovihjeiden lisäksi sivuillemme tipsataan säännöllisesti eri sarjojen ja otteluiden tasoitusvetoja sekä myös kausivetoja niin seurajoukkuesarjoihin, kuin myös tietysti arvokisoihin, kuten MM-kisoihin. Myös koripallovihjeiden peesaamiseen / omien näkemysten tukemiseen kannattaa käyttää omaa silmää ja siihen sivuillamme on hyvänä apuna vihjaajien tilastot sekä vihjeiden mahdolliset perustelut. Yleisesti ottaen vihjaajan uskottavuutta lisää muun muassa hyvä palautusprosentti isolla vihjemäärällä sekä hyvin perusteltu vihje. Lisäksi vihjeeseen asetettu kerroinraja antaa myös aina omaa osviittaa vihjeestä ja kertoo käytännössä siitä kuinka hyvästä / maukkaasta kohteesta vihjaajan mielestä on kyse. Vihjaajan asettaman kerroinrajan avulla voi myös hyvin vertailla ja pallotella omia näkemyksiä kohteesta sekä sitä, onko kohdetta ylipäätään järkevää lähteä peesaamaan / pelaamaan. Etsitkö bonuksia ja bonusrahaa vedonlyönnin kylkeen? Kaikki listaamamme vedonlyöntibonukset pääset katsomaan tästä! Koripallo vihjeet

Koripallo ja vedonlyönti

Koripallo on yksi maailman suosituimpia palloilulajeja jalkapallon jälkeen. Koripallon ylivoimainen ykkössarja on NBA, joka kerää luonnollisesti selvästi suurimmat pelivaihdot maailmanlaajuisesti, ja pelin taso on aivan omassa luokassaan. Euroopan tasolla ykkössarja on Euroliiga, mutta näin Suomessa myös Korisliiga on suuressa suosiossa sen taitopelaajia suosivien tekijöiden takia. Korisliiga on melko pienenä sarjana erinomainen tapa löytää arvokkaita pelikohteita, sillä yksittäisten poissaolojen merkitys on koripallossa huomattavasti isompi, kuin monessa muussa sarjassa. Yksittäinen tärkeä pelinrakentaja tai sentteri voi muuttaa pelin kuvan täysin, ja kotiedun merkitys on normaalia suurempi. Korisliigaan saa lyötyä jo kohtuullisen kokoisia panoksia, mutta virhekertoimien ja arvioiden määrä vedonvälittäjillä on normaalia suurempi. Esimerkiksi NBA:ssa voittajien ja tasoitusvetojen löytäminen vaatii todella kovaa duunia, tilastollista analyysiä ja silti etu jää marginaaliseksi, mutta esimerkiksi Korisliigan puolella virhearviot voivat toisinaan olla räikeämpiä ja kertoimet muuttuu joskus reilustikin pelipäivän alla. Myös koripallon maaottelut, Europelit eri maiden joukkueiden välillä ja monet muut ottelut, joista on vähemmän tilastollista analyysiä ovat paikka iskeä taitopelaajalle. Koripallo on luonteensa vuoksi hyvä tapa löytää valueta. Koripallossa on monia momentteja, jotka mahdollistavat laatuvetojen lyömisen. Bookkereiden näkemyseroja on normaalia helpompi hyödyntää ns. middlevedoilla. Esimerkiksi toinen bookkeri voi tarjota kohteeseen kotijoukkueelle -2,5 2.00 kerrointa ja toinen +3,5 2,00 kerrointa; pelaaja pääsee lyömään riskittä vetoa siitä, että kotijoukkue voittaa tasan 3 pisteellä, hyvinkin isoilla panoksilla. Koripallo on myöskin peli, jossa tilanteet muuttuvat pelin aikana erittäin rajustikin. Tämän takia laji on erityisesti taitavien live-vedonlyöjien kultakaivos. Jos tiedät jonkun joukkueen olevan henkisesti vahva lopussa, niin ylireagointi alun räpellykseen voi olla rahanarvoinen pelaajalle. Onkin hyvin harvinaista, että koripallopelin paras kerroin tietystä piste-erosta löytyy kertoimesta, joka tarjotaan pelin alussa. Tuo kerroin määrittää myös live-vedon kertoimia, mutta esimerkiksi alussa repäisty 10-0 altavastaajan hyväksi harvemmin tarkoittaa pelin lopputuloksen kannalta isompaa etua. Lajin nopean luonteen takia ns. mopon karkaaminen käsistä on todennäköisempää, joten jos ylipanostaminen on ongelmasi, koripallolivet eivät välttämättä ole juttusi. Koripallossa on myös tarjolla erittäin paljon tilastovetoja eri pelaajien tilastoista, etenkin NBA:n puolella. Taitava pelityylit tunteva pelaaja, tai tilastoja oikein käyttävä betsaaja voi löytää näistä erinomaisia kohteita ja myöskin arbitraaseja, eli varmaa tuottoa tuovia kohteita. Koripallo on peli, jossa yllätyksien todennäköisyys on esimerkiksi jalkapalloa isompi. Tämä johtuu suurista pistemääristä, lukuisista toistoista jne. Voit lukea yllätyksistä tarkemmin täältä. Koripallon kotietu on myöskin urheilulajeista yksi suurimpia, ja sille tulee antaa sen ansaitsema painoarvo betsejä miettiessä. Huomionarvoisia seikkoja tasoitusvedoissa ja livevedossa on muun muassa se, että jättitasoituksissa on osumisessa kyse aina myös joukkueen motivaatiosta painaa loppuun asti. 30p puoliaikajohto voi tarkoittaa, että peli lässähtää, ja loppuaika pallotellaan vain pois ja yleensä tappiolla oleva joukkue hieman kirii johtoa. Toisaalta esim 1-4p johto voi kasvaa vielä 6-8p pintaan viimeisellä 15 sekunnilla tahallisten viime hetken vaparien takia, joita tappiolla oleva joukkue ottaa pysäyttääkseen kellon ja toivoakseen ohiheitettyjä vapareita, jonka jälkeen nopealla korilla ero kaventuu. Tämän takia viimeinen minuutti voi toisinaan olla poikkeuksellisen koririkas. Pelaajavedoissa on huomioitavaa, että eron kasvaessa isoksi, ei viimeisellä neljänneksellä ole syytä rasittaa enää avainpelaajia, ja he saattavat huilata loppuhetket. Näin käy etenkin NBA:ssa monesti, mutta hieman kapeammalla rosterilla operoivat Korisliigajoukkueet ottavat penkkimiehet yleensä vasta aivan parille viimeiselle minuutille. NBA:ssa on hieman eri säännöt kuin Eurokoriksessa. Neljännekset ovat pitempiä 12min (Eurosarjoissa 10min), runkosarjat tiukempia ja kotiedun merkitys ehkä jossain määrin pienempi. Nämä on myös hyvä tiedostaa koripalloa betsatessa. Koripallovedonlyönti on tietysti monelle suosittu tapa jännätä otteluita, mutta antaa se samalla järkevällä pelaamisella mahdollisuuden myös voittaa rahaa. Alle olemme koonneet muutamia perusasioita, jotka on hyvä huomioda niin koripallovedonlyönnissä, kuin myös muidenkin lajien osalta.
  • Vedonlyöntiyhtiöt: Voit asettaa vetoja koripallon otteluihin useiden satojen ellei tuhansien vedonlyöntiyhtiöiden kautta, riippuen toki hieman siitä, missä päin maailmaa asut. Ennen omien rahojen laittamista vetoihin, kannattaa valita aina luotettava ja lisensoitu vedonlyöntiyhtiö, joita löydät ison kasan meidänkin sivuiltamme. Esimerkkeinä luotettavista vedonlyöntiyhtiöistä mainittakoon Pinnaclen, iBetin sekä kotimaisen Veikkauksen.  Kaikki listaamamme lisensoidut vedonlyöntiyhtiöt löydät tästä.
  • Kertoimet: Kertoimet ovat luonnollisesti hyvin olennainen osa vedonlyöntiä ja eri vedonlyöntiyhtiöt tarjoavat omia tarjouksia / kertoimia eri vedoille. Kertoimet heijastavat muun muassa joukkueiden odotettuja voitonmahdollisuuksia. Yleensä suosikkijoukkueilla on alhaisemmat kertoimet, kun taas altavastaajilla on korkeammat kertoimet. Yritä löytää aina parhaat kertoimet, sillä vedonlyöntiyhtiöiden välillä erot voivat toisinaan olla suuriakin. Opettele siis ymmärtämään vedonlyöntiyhtiöiden tarjoamia kertoimia ja sitä, miten ne liittyvät joukkueiden todellisiin mahdollisuuksiin voittaa. Eri vedonlyöntiyhtiöt saattavat tarjota eri kertoimia samalle tapahtumalle, joten vertaile vaihtoehtoja.
  • Ylikertoimet ja alikertoimet: Vedonlyöjät etsivät usein ylikertoimia, joissa kertoimet antavat paremman mahdollisuuden voittaa kuin mitä todellinen todennäköisyys on. Alikertoimet ovat päinvastaisia.
  • Vetovaihtoehdot: Voit lyödä myös koripallon ottelutapahtumiin vetoa monista eri asioista, kuten ottelun voittajasta, pistemääristä, pistenikkareista, tasoitusvedoista ja niin edelleen. Vedonlyöntiyhtiöiden tarjoamat vaihtoehdot vaihtelevat sekä myös sarjojen välillä esiintyy eroja kohdevalikoimissa. Kannattaa tutustua eri vetovaihtoehtoihin ja löytää itselle parhaat tavat iskeä vetoja, mieluusti voitollisesti.
  • Tieto ja analyysi: Ennen kuin teet vedon, on hyvä tehdä perusteellista tutkimusta. Seuraa joukkueiden suoritusta, pelaajien kuntotilaa ja muita mahdollisia vaikuttavia tekijöitä, jotka auttavat tehdessä valintoja vetokupongille. Hyviä tietoja, uutisia sekä tilastoja esimerkiksi NBA:sta löytää sarjan omilta verkkosivuilta NBA.com. Otteluiden tulosten seuraamiseen suosittu palvelu on myös Flashscore.
  • Panoksenhallinta: On tärkeää asettaa realistiset panokset ja hallita rahankäyttöäsi. Älä koskaan lyö vetoa enemmän kuin olet valmis menettämään. Mikäli pelaaminen haittaa, ota yhteyttä peluuri.fi.
  • Seuranta: Seuraa vetojasi ja otteluita, joista olet kiinnostunut, jotta voit oppia ja kehittyä vedonlyönnissä.
Koripallo vihjeet

Näin lyöt vetoa koripalloon

Yleisimmät vetomuodot koripallossa ovat Moneylines, under/over ja spread eli tasoitusveto. NBA:ta lukuunottamatta nämä ovat yleensä myöskin ainoat vetokohteet muutamia poikkeuksia lukuunottamatta. Toki useisiin sarjoihin on lisäksi tarjolla puoliaika tai neljänneskohtaisia vetoja vastaavilla vetomuodoilla. NBA:ssa ja arvokisoissa, sekä joskus harvoin Korisliigassakin on pelaajille tarjolla omia vetoja. Esimerkiksi Pinnacle tarjoaa jokaiseen NBA-peliin käytännössä kaikille avauksen pelajaille vetoja lähes kaikista merkittävistä tilastosarakkeista, kuten pisteet, levypallot, syötöt, kolme ensinmainittua yhteenlaskettuna, blokit, riistot, menetykset tai kolmosten määrä. Kun kohteita on näin runsaasti, niin yksittäisen kohteen pelivaihto jää pieneksi, ja tarjolla olevien valueta sisältävien virhekertoimien määrä on normaalia reilumpi. Koska koripallon korimäärät ovat poikkeuksetta suuria, ei ole mitään tarvetta ns. Asian handicap-tyylisille neljännestasoituksille. Monet bookkerit tarjoavat kuitenkin linet ja handicapit puolikkaan pisteen välein. Korisliigan keskimääräinen pistemäärä on n.165-175, Eurosarjoissa se on jopa parikymmentä pinnaa pienempi ja NBA:ssa nykyään jopa päälle 210, kun peliaika on pitempi. Korimäärät etenkin Korisliigassa ja NBA:ssa ovat nousseet selvästi kohonneen kolmen pisteen heittotaidon ja hyökkäyslevypallon jälkeisen hyökkäysajan lyhentymisen (24 -> 14) takia. Esitellään pähkinänkuoressa, mitä eri vetomuodot tarkoittaa: Moneylines, ottelun voittaja tai 1 2Koripallossa on hyvin harvoin vetomuotoja, jossa jatkoaika ei ole mukana. Tämä johtuu siitä, että runsaspisteisessä pelissä jatkoaika on harvinainen, ja sen jättäminen pois ei olisi oikein mielekästä. Normaalisti vetoa lyödessäsi pelaat siis ottelun lopullista voittajaa (joka ratkaistaan koripallossa aina) riippumatta ratkeaako peli jo varsinaisella. On joitakin tapauksia, jossa yksittäinen peli voi päättyä tasan (kaksiosaiset europlayoff/karsintapelit) Handicap eli spread: Koripallossa tasoerot ovat usein suuria, ja vaikka uskot jonkun joukkueen pelaavan hyvän taistelun, niin et välttämättä halua pelata sen voittoa. Tai vastaavasti uskot jonkun joukkueen murskaavan, mutta kerrointa ei saa nimeksikään. Tähän on ratkaisuna handicapit, joka on kenties suosituin pelimuoto koripallossa. Voit miettiä mahdollisen todennäköisimmän eron ottelussa ja peilata sitä tarjottuun tasoitukseen. Jos esimerkiksi Bulls-Lakers pelissä Lakersin tasoitus on -7.5, tarkoittaa tämä, että ottelun lopputuloksesta Lakersilta vähennetään -7,5 ja katsotaan kumpi on voittanut ottelun. Jos siis ottelu päättyy 100-108 ja olet pelannut Lakers -7,5 on tulos vedonlyönnissä 100-100.5 ja vetosi osuu. Jos taas olet pelannut Bulls+7,5 on tulos 107.5-108 ja häviät vedon. Toisaalta 100-107 Lakersin voitolla vetosi osuu pelattuasi Bulls+7,5 ja ei osu pelattuasi Lakers-7,5. Jos taas tasoitus olisi -7 Lakersille ja peli päättyy 100-107, saat molemmilla valinnoilla kertoimen 1.00 vedollesi, eli singlevedoissa panoksen takaisin ja yhdistelmissä kerroin vain mitätöityy, mutta veto ei kuse. Myös näissä vedoissa jatkoaika on mukana ja jatkoaika pelataan aina loppuun (5min), joten jatkoaika voi pilata jo lähes varman plustasoituksella vedetyn ottelun tai vastaavasti saada osumaan lähes varmasti kusseen miinustasoituksen, kun kelloon lisättävät 5 minuuttia antavat suosikille aikaa repiä jopa isompi ero. Under/over: Vetomuodossa veikataan ottelun pistemäärä yhteenlaskettuna, ja siitä on variaatioita joukkuekohtaiset pistemäärät, puoliajan tai neljänneksen pistemäärät sekä pelaajavedoissa pelaajien pistemäärät tai muut tilastot. Myös näissä pätee samat lainalaisuudet. Jatkoaika on näissäkin mukana, ja jatkoaika voi pelastaa overin tai pilata underin. Tulevaisuuden / kausi vedot: Vetoa voi myös lyödä pidemmällä tähtäimellä, kuten mikä joukkue voittaa tulevalla kaudella NBA:n mestaruuden tai kuka pelaaja voittaa arvokkaimman pelaajan palkinnon. Nämä vetotyypit eivät kuitenkaan ole yleisesti ottaen niin suuressa suosiossa, koska rahat ovat vedoissa kiinni useita kuukausia. Turnausmuotoisissa kilpailuissa, kuten MM-kisoissa, erilaiset voittajavedot ovat taasen suositumpia, koska turnaukset eivät kestä niin pitkään mitä seurajoukkuekaudet. Pelaajakohtaiset vedot: Tähän jo hieman sivuttiinkin, mutta vetoa pääsee lyömään laajasti myös yksittäisten pelaajien suorituksista, etenkin NBA:n kohteissa. Esimerkkejä yleisimmistä pelaajakohtaisista vedoista on pisteiden määrät, levypallot, syötöt sekä kolmen pisteen heittojen määrät. Koripallo vedonlyönti

Vinkkejä voitolliseen koripallovedonlyöntiin

Muutamia tärppejä, joilla voit tehdä koripallovedoistasi voitollista:
  • Kiinnitä normaalia enemmän huomiota tärkeimpien avainpelaajien puuttumiseen, heidän merkitys on normaalia isompi tässä lajissa. Älä kuitenkaan ylireagoi rivipelaajan puuttumiseen.
  • Pyri huomioimaan erityisesti tärkeillä pelipaikoilla olevat puutteet (sentteri, pelintekijä)
  • Koripallovedonlyönti on tehokkainta livevedoilla. Pidä kuitenkin pää kylmänä, veto voi kusta normaalia nopeammin, älä lyö lisää vetoja ilman selkeää syytä
  • Ensimmäisen puoliajan tappioasema selvälle suosikille voi olla hyvä paikka lyödä livestä.
  • Yli 25 pisteen eroissa on hankala arvioida johtavan joukkueen motivaatiota. Isot miinustasoitukset tämän yli ovat hieman riski
  • Jos löydät middlekohteita, tartu kiinni, koripallossa näitä on runsaasti
  • Kotiedun merkitys on normaalia isompi
  • Pyri pysymään myös ajan tasalla koripallosta sekä sen sarjoista ja joukkueista. Seuraa joukkueiden suorituksia, pelaajien kuntotilaa, tilastoja ja muita tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa pelien lopputulokseen.
  • Älä lyö vetoa tunteiden perusteella tai fanittamisen vuoksi. Pidä mieli kylmänä ja luota tietoon ja analyysiin. Viihdevedonlyönti on toki asia erikseen.
  • Etsi tilanteita, joissa kertoimet antavat paremman mahdollisuuden voittaa kuin mitä todellinen todennäköisyys on. Tämä tarkoittaa, että voitat pitkällä aikavälillä. Tavoittele siis pieniä ja johdonmukaisia voittoja pitkällä aikavälillä, äläkä pyri nopeisiin suuriin voittoihin.
Muistathan, että voitollinen vedonlyönti ei ole takuu ja se vaatii kärsivällisyyttä ja sitoutumista. Varmoja kohteita ei ole. Muista siis, että vedonlyöntiin liittyy aina riski, ja sinun tulee olla valmis häviämään rahaa. Käytä näitä vinkkejä ohjenuorana ja aloita vedonlyönti harkiten ja vastuullisesti. Mikäli pelaaminen haittaa, niin ota yhteyttä peluuri.fi Koripallo vedonlyönti

Kirjoita kommentti