Esports

Lajitilastot
Yhteensä vihjeitä839
Palautus%104.12 %
Panostetut yksiköt3650.60
Voitettuja yksikköjä3801
Nettovoitto150.43
Voitto412
Puolivoitto0
Häviö405
Puolihäviö0
Push22
Void31
TOP vihjaajat
#VihjaajaVetojen määräP%K. Panos
1.Hyny608106.25 %4.52
2.RajuFrans89106.04 %2.93
3.Pogz6990.66 %3.74
4.aurariver20147.45 %5.6
5.hrrmony1797.83 %4.24
Sarjat
Sarjan nimiVetojen määräP%panoksia yhteensä
CS:GO811103 %3507
League of Legends20147.45 %112
CS2459.69 %26
Dota 23166 %5
CS10 %0.6
TOP bookkerit
#BookkeriVetojen määräP-%panoksia yhteensä
1.Pinnacle31499.4224,265.80
2.Veikkaus239100.9010,053.10
3.Coolbet92104.3018,637.20
4.ComeOn!28101.4410,898.80
5.Bethard19119.81573.65
6.Betway18102.27142.00
7.Betive18120.39103.75
8.Unibet15104.3016,300.70
9.Scandibet15125.1759.50
10.EGB13102.9247.00
11.1xbet9110.65611.17
12.bet-at-home895.1787.50
13.Bet3657100.487,167.87
14.KTO695.0030.00
15.Ninja Sports5103.22353.60
16.Nordicbet4104.573,870.30
17.Olybet4126.3284.00
18.Rizk3124.7241.50
19.BetVictor3186.6715.00
20.Jetbull383.5364.50
Artikkelit Esports

Urheilutapahtumat ja ottelut 16.3.2020

Koronavirus perui lähes kaikki urheilutapahtumat keväältä 2020 ja urheilun seuraajilla sekä betsareilla on täytettäväksi ennennäkemätön tyhjiö. Ammattivedonlyöjillä tilanne on tietenkin vielä astetta hankalampi, kun kaikki suuren limiitin sarjat ovat tauolla. Mutta aivan kaikkialla sporttia ei ole vielä kielletty ja niimpä alamme keräämään päivittäin näitä urheilumaailman tapahtumia, jotka uhmaavat koronavirusta. Ristikakkosen…

Uutiset

ICE Challenge London 2020 ennakko 

Urheilu-uutiset
Lue kaikki artikkelit

Esports-vihjeet Ristikaksi.com sivustolla

Esports on kasvattanut viime vuosina hurjasti suosiotaan niin lajina kuin myöskin vedonlyönnin osalta ja Ristikakkosen sivuilta löydätkin kattavat sekä ennen kaikkea ilmaiset vihjeet myös E-urheiluun ja sen eri peleihin! Vuosien varrella (Kirjoitettu 11/2023) sivuillemme on vihjattu jo yli 800 Esports-vihjettä palautuksen ollessa reippaasti yli 104 %! Mitä eri peleihin tulee, niin ylivoimaisesti eniten vihjeitä on tullut Counter Strikeen Global Offensiveen eli toisin sanoen CS:GO:hon, johon on tipsattu karvan verran yli 600 eri vihjettä. 

Erilaisia Esports-vihjeitä löydät muun muassa niin otteluiden voittajista kuin erilaisista tasoitus-, total- sekä pelaajakohtaisista vedoistakin, joten laajalla kirjolla pääsee halutessaan suoria peesejä ottamaan tai vaikkapa vertailemaan muiden käyttäjien vihjeitä omiin näkemyksiin. Mikäli itseltäsikin löytyy kiinnostusta / tietoa E-urheilusta ja vedonlyönnistä, niin rekisteröityneenä käyttäjänä voit iskeä myös omat vihjeesi muiden joukkoon ja voitetaan bookkerit yhdessä!

esports vedonlyönti

Esports vedonlyönti

Siinä missä E-urheilu on lajina kasvava maailmalla, niin samalla se kasvaa myös vedonlyönninkin osalta ja Esports-vedonlyönti kerääkin nykyään varsin paljon pelivaihtoa ja kuuluu kiistatta jo suosituimpien “vedonlyönti-lajien” joukkoon. Tänä päivänä yhä useampi tai oikeastaan jo poikkeuksetta jokainen vedonlyöntisivu tarjoaa myös Esports-kohteita enemmän tai vähemmän eri peleihin, kuten Counter Strike 2:een, Dota 2:een, League of Legendsiin sekä Valorantiin! Pelaaja voi asettaa hieman pelistä riippuen vetoja esimerkiksi ottelun voittajasta, pelin tarkemmista tilastoista sekä siitä, kuinka pitkä ottelu on eli kuinka monta karttaa tai kierrosta siinä nähdään. Käydään näitä yleisimpiä vetomuotoja vielä tarkemmin läpi hieman tuonnempana. Lisäksi, mikäli Esports-tietämystä löytyy tai osaa käyttää vaikkapa saatavilla olevia tilastoja hyödykseen, voi eri pelien kohteista löytää helposti todellisia “herkkukohteita” ja ylikertoimia. Tilastot, data ja niiden opiskelu sekä sitä kautta niiden hyödyntäminen ovatkin erittäin iso apu, mikäli haluaa kehittyä ja tulla paremmaksi Esports vedonlyönnissä ja etenkin tehdä siitä voitollista.

Mitä Esportsiin muuten tulee, on se perinteisen urheilun puolelta esimerkiksi dartsin tavoin hyvin katsojaystävällinen laji, jossa käytännössä jatkuvasti tapahtuu sekä viihdettä riittää. Tämän päälle Esports vedonlyönti on tuonut vielä uuden ulottuvuuden E-urheilun seuraamiseen ja entistä enemmän kiinnostusta sen eri tapahtumiin ja lajin suosion kasvu on näkynyt muutoinkin esimerkiksi katsojamäärissä sekä sponsoreissa. Oletkin saattanut nähdä esimerkiksi jonkin CS:GO -joukkueen pelipaidoissa varustellun vedonlyöntisivun / nettikasinon logon. 

Katsojaystävällisyyden lisäksi yksi suuri syy, mikä E-urheilun suosiota on kasvattanut niin lajina kuin vedonlyönninkin osalta on se, että kyseessähän on hyvin monipuolinen “laji”, sillä pelejä on paljon erilaisia aina FPS-peleistä (mm. CS:GO), strategiapeleihin (mm. League of Legends) sekä Battle Royale (mm. PUBG)  ja urheilu-peleihin (mm. NHL-pelisarja), joten saman “lajin” sisällä on kuitenkin hyvin paljon eri vaihtoehtoja mitä seurata ja betsailla. Harva tuskin keskittyy e-urheilussakaan jokaiseen mahdolliseen peliin vaan ehkä ennemmin tiettyihin peleihin, joihin voi myös sitten keskittää osaamistaan vedonlyönnillisessä mielessä ja löytää esimerkiksi tilastojen kautta sen oman jutun, jolla pyrkii tekemään etua markkinaan ja bookkereihin nähden. 

Alle olemme käyneet vielä tiivistetysti läpi E-urheilun suosittuja eri pelejä sekä sitä, mistä niistä on oikein kyse.

E-urheilun suosittuja pelejä

CS:GO / CS:GO 2

Counter Strike: Global Offensive on Valven vuonna 2012 julkaisema FPS-peli, joka lukeutuu Esports-skenen suosituimpiin ammuntapeleihin. CS:GO:ta pelataan kahdessa eri viiden hengen joukkueessa, joista toinen on vuorollaan terroristi eli hyökkäävä joukkue ja toinen “Counter Terrorist” eli toisin sanoen erikoisjoukot, joka siis puolustaa. 

Lyhyesti ja ytimekkäästi selitettynä CS:GO-ottelussa terroristit pyrkivät pääsemään joko A- tai B-sitelle, kiinnittämään sinne pommin ja räjäyttämään siten. Samalla erikoisjoukot pyrkivät estämään terroristien pääsyä siteille sekä mahdollisesti pommin päästyä maahan, purkamaan sen. Yksi kierros kestää CS:GO:ssa noin kaksi minuuttia ja mikäli sen aikana terroristit eivät onnistu tappamaan kaikkia erikoisjoukon jäseniä tai räjäyttämään toista siteista, erikoisjoukot voittaa kierroksen. Luonnollisesti myös, mikäli erikoisjoukot onnistuvat tappamaan kaikki terroristit, voittavat he kierroksen, mutta jos pommi on ehditty pistää “maahan” täytyy sekin ehtiä purkaa, ennen sen räjähtämistä, sillä vaikka kaikki terroristit olisi eliminoitu, mutta pommi olisi ehditty pistää maahan ja sitä ei kerkeisi purkaa vaan se räjähtäisi, voittaisi terroristit kierroksen. 

Ottelun kesto menee "kynärissä" siten, että CS:GO:ssa yhden kartan voittaa 16 kierrosvoitolla, kun taas uudemmassa julkaisussa eli CS:GO 2:ssa kartan voittaa 13 kierroksella. Pelin taas voittaa hieman ottelusta tai turnauksesta riippuen se joukkue, kumpi voittaa ekana yhden kartan (BO1), kaksi karttaa (BO3) tai kolme karttaa (BO5).

Vuonna 2023 Valve julkaisi siis CS:GO:lle suoran päivityksen / uuden version eli CS:GO 2:n, joka toi mukanaan muun muassa uudistetut kartat, ääniominaisuudet sekä eri kranaattien päivitetyt toiminnot. Kyseessä on käytännössä sama peli kuin CS:GO, mutta vain uudella pelimoottorilla ja esimerkiksi pelaajien kaikki “skinit” eli esineet ja muut tiedot siirtyivät suoraan automaattisesti CS:GO:sta CS:GO 2:een. Myös kilpapelaaminen ja sen turnaukset siirtyivät vuoden 2023 syksyllä CS:GO:sta CS:GO 2 -peliin, joka ymmärrettävästi herätti myös keskustelua puolesta ja vastaan katsojien, fanien sekä pelaajien keskuudessa.   

Kuten meidänkin vihjeissämme on näkynyt, on CS:GO-vedonlyönti yksi suosituimmista videopeleistä myös Suomessa vedonlyönnin osalta, johon oman mausteensa on lisännyt Suomi-organisaatio ENCE ja sen menestys viime vuosina. Hetkeen ei ENCE:n line-upissa ole kuitenkaan suomalaisia pelaajia nähty, mutta siltikin joukkuetta seurataan Suomessa edelleen yleisesti ottaen melko aktiivisesti, joskaan ei ihan sillä tavalla, kuin vuosina 2018-2019, jolloin line-up oli kokonaan suomalaisista kasattu ja myös menestystä sillä onnistuttiin saamaan. Kirkkaimpana kruununa tällöin Majoreiden finaalipaikka. Vaikka suomalaisia pelaajia ei enää ENCE:n rosterissa ole, niin joukkueen valmentajana toimii ainakin vielä tätä kirjoittaessa suomalainen ex-pelaaja Eetu “SAW” Saha.

CS:GO:n jatkuvasti vuosien mittaan noussut suosio ja pelin kasvu on näkynyt myös sponsoreissa, pelaajien palkoissa sekä turnauksien palkintopoteissa ja parhaimmat pelaajat tienaavatkin jo satoja tuhansia ellei miljoonia. Tällä hetkellä (Kirjoitettu 11/2023) parhaita suomalaisia CS:GO / CS:GO 2 -pelaajia ovat Aleksi “Aleksib” Virolainen (NaVi) sekä Jimi “Jimpphat” Salo (Mouz).

esports vihjeet

League of Legends

League of Legends tai yleisemmin “LoL” -nimityksellä tunnettu peli on Riot Gamesin vuonna 2009 julkaisema strategiapeli, josta on vuosien mittaan kasvanut yksi maailman suosituimmista sekä kilpailullisimmista videopeleistä, jonka palkintopotitkin ovat eri turnauksissa jo miljoonien luokkaa.

League of Legendsissä on useita eri “hahmoja” tai toisin sanoen “championeja”, joilla on erilaisia ominaisuuksia. Ennen ottelun alkua pelaajat itse valitsevat, millä hahmolla lähtevät peliin ja itse pelissä pelaa kaksi joukkuetta vastakkain, joissa molemmissa on viisi eri pelaajaa. Joukkueiden tavoitteena on tuhota vastustajan tukikohta eli “Nexus” ja peli päättyy siihen, kun toinen joukkueista onnistuu tuhoamaan sen, tukikohdassa sijaitsevan suojatun rakennuksen tai jos jompikumpi joukkueista luovuttaa.

“Lolissa” yhdistyy niin strategisuus, taito sekä joukkueen sisäinen yhteistyö, mitkä ovatkin ominaisuuksia, jotka kenties ovat pelin suuren suosion taustalla. Yksin on pelissä vaikeaa menestyä, joten puhutaan myös joukkuepelistä isolla “J:llä”. CS:GO-pelien tavoin myös LoL on suosittu peli vedonlyönnissäkin.

Esports vedonlyönti

Dota 2

Dota 2 on CS:GO:n tavoin Valven kehittelemä peli, joka kuitenkin CS:GO:sta poiketen on strategiapeli, ikään kuin äsken mainittu LoL. Myös Dotassa pelaa vastakkain kaksi viiden hengen joukkuetta (Radiant ja Dire), joista jokainen pelaaja pelaa valitsemallaan “hahmolla”, joilla on eri kykyjä / ominaisuuksia. Joukkueet taistelevat vastakkain siihen asti, kunnes toinen onnistuu tuhoamaan vastustajan päärakennuksen eli Ancientin

Strategisuus on isossa osassa myös Dota 2:ssa eikä tämä ole se kaikista helpoin esimerkiksi aloittelijoille. Lisäksi pelaajamäärät ovat hirmuisia, joten kirkkaimmalle huipulle päästäkseen on oltava todellinen talentti. Lolin tavoin Dotassakin korostuu pelistrategian lisäksi etenkin nopea pelinsisäinen reagointi, joukkueen välinen yhteistyö sekä taktinen osaaminen. Suomalaisista pelaajista kenties tunnetuimmat Dota 2 -pelaajat ovat Jere “JerAx” Vainikka, Topias “Topson” Taavitsainen sekä Lasse “MATUMBAMAN” Urpilainen, joista toki miljoonia tienanneet “JerAx” sekä “MATUMBAMAN” ovat jo siirtyneet eläkkeelle .

Myös Dota 2 kuuluu maailman kilpailullisimpiin videopeleihin ja sen turnausten palkintorahat ova nousseet jatkuvasti ja tällä hetkellä isoimpien turnausten kohdalla puhutaan kymmenistä miljoonista euroista. Dotankin suuri suosio näkyy bookkereiden tarjonnassa ja poikkeuksetta, jos Esports-vedonlyönti vain bookkerin valikoimaan kuuluu, niin myös Dota 2 -kohteita sieltä löytyy.

Esports vihjeet

Valorant

Valorant on Riot Gamesin vuonna 2020 julkaisema FPS-peli, joka nousi nopeasti suosituimpien kilpapelien joukkoon ja täten on myös jo edellä mainittujen muiden pelien tavoin tuttu näky vedonlyöntibookkereiden valikoimissa. Suomalaisille kaikista tunnetuin Valorant-pelaaja lienee Liquidissa pelaava Elias “Jamppi” Olkkonen, joka siirtyi Valorantin pariin CS:GO:sta. Olkkosen lisäksi moni muukin CS:GO -pelaaja on siirtynyt Valorantin pariin ja peli onkin perusajatukseltaan melko samantyyppinen kuin mitä CS:GO omine lisineen tietysti. CS:GO:n uudemman version eli CS:GO 2:n tavoin myös Valorantissa yhden kartan voittaa se joukkue, kumpi saa kerättyä ekana itselleen 13 kierrosta.

Valorantissa yhdistyy niin taktinen pelaaminen kuin myöskin mekaaniset taidot, kuten ampuminen sekä pelissä olevien eri ominaisuuksien käyttö. Kuten CS:GO:ssa, niin myös Valorantissa pelaa vastakkain kaksi viiden hengen joukkuetta, joista toinen pyrkii asentamaan pommin “sitelle” ja toinen taas pyrkii estämään sen tai pommin päästyä maahan purkamaan sen ennen kuin se räjähtää. 

Esports vedonlyönti

Muutamien edellä mainittujen FPS- ja strategiapelien lisäksi useat erilaiset Battle Royale- sekä urheiluvideopelit ovat suosittuja pelaajien keskuudessa ja myös niiden eri peleihin järjestetään säännöllisesti erilaisia turnauksia, joiden palkintorahat vaihtelevat pienistä suurempiin summiin. Vedonlyönnissä Battle Royale tai urheilupelit eivät kuitenkaan ainakaan vielä ihan samalla tavalla näy kuin mitä FPS- sekä strategiapelit, joten ei käydä niitä tällä sivulla sen enempää läpi.

Esports vedonlyönnin vetomuotoja

E-urheilussa eri pelejä on hyvin paljon ja täten myös eri vetovaihtoehtoja riittää, mutta käydään alla niistä yleisimpiä läpi, joita näkyy suurimman osan, kuten äsken läpikäytyjen pelien kohteissa. Etenkin suosituimpiin Esports-peleihin sekä niiden turnausten otteluihin vetovaihtoehdot voivat olla jopa laajempia, kuin mitä moneen perinteisen urheilun lajiin, joka kertoo myös siitä, miten iso ja suosittu laji E-urheilu tänä päivänä on vedonlyönnissäkin. 

Voittajaveto: Tuttu vetomuoto, jossa siis veikataan kumpi joukkueista / vaihtoehtoisesti pelaajista voittaa ottelun. Joihinkin E-urheilun peleihin voi lyödä myös tasapeliä, mikäli tasuri pelissä on mahdollinen.

Total-vedot (Over / Under): Erilaiset total-vedot ova myös hyvin yleinen vetomuoto E-urheilussa. Näissä voi veikata esimerkiksi sitä, ylittääkö vai alittaako ottelu tietyn kierros-, piste- tai erämäärän. Voit esimerkiksi veikata, nähdäänkö CS:GO 2-ottelun ensimmäisessä kartassa yli vai alle 19.5 kierrosta vai pelataanko ottelussa yli vai alle 2.5 karttaa ja niin edelleen.

Tasoitusvedot: Tasoitusvedoissa toiselle pelaajalle / joukkueelle voidaan antaa esimerkiksi +1.5 erää “tasoitusta”, jolloin ottelun voimasuhteet tietysti tasoittuvat, kun ennalta heikompi joukkue saa aloittaa ottelun “johdossa” + -muotoisen tasoituksen ansiosta. Vaihtoehtoisesti yleensä suuren ennakkosuosikin kautta pelatessa voidaan pelata vaikkapa -1.5 erää, jolloin sen siis tulee voittaa ottelu vähintään kahdella erällä. Myös erilaisia tasoitusvetoja on useita ja voit lyödä niitä niin erien / karttavoittojen mukaan kuin myöskin vaikka pisteiden tai kierrosten mukaan, riippuen ihan turnauksesta / ottelusta ja tietysti itse videopelistä mitä on betsaamassa.

Pelaajakohtaiset vedot: Tässäkin tapauksessa hieman videopelistä riippuen, vetoja voi myös lyödä ihan yksittäisten pelaajienkin suoritusten kautta. Esimerkiksi CS:GO:ssa voi veikata, kuinka monta tappoa Pelaaja X tulee ottelussa / yhden kartan aikana saamaan tai ylittääkö vai alittaako hän tietyn linjan, kuten 24.5 tappoa yhdessä kartassa.

Ottelun kesto: Joidenkin pelien kohdalla bookkerit voivat tarjota myös “Ottelun kesto” -vetoja. Näissä siis veikataan esimerkiksi tiettyyn aikahaarukkaan, kuinka pitkä ottelu tulee olemaan, kuten 3 tuntia tai 1.5 tuntia.

Turnausvedot: E-urheilu on esimerkiksi tenniksen tavoin hyvin turnauspainotteinen laji eikä niinkään sarjapainotteinen, kuten vaikkapa jalkapallo tai jääkiekko. Täten siis erilaiset turnausvedotkin ovat E-urheilussa yleisempiä ja näissä voi luonnollisesti veikata esimerkiksi sitä pelaajaa / joukkuetta, mikä turnauksen voittaa. Muita turnauskohtaisia vetoja voi olla vaikkapa H2H-vedot, joissa puolestaan veikataan, kumpi joukkueista sijoittuu paremmin tai etenee pidemmälle turnauksessa. Toisinaan myös turnausten MVP-pelaajia tai muiden vastaavien palkintojen voittajia voi veikata.

Live-vedot: Etenkin nimenomaan kilpatasolla E-urheilun eri videopeleissä momentumit voivat vaihdella otteluiden sisällä paljonkin ja täten myös live-vedot kuuluvat vahvasti Esports vedonlyöntiin. Hieman bookkerista riippuen vetoa voi lyödä esimerkiksi käynnissä olevan kierroksen voittajasta tai sitten ihan vaan vaikkapa myös koko ottelun voittajasta, kuten niin voi tehdä jo ennen otteluakin. Live-vedot mahdollistavat kuitenkin reagoimisen ottelun tapahtumiin reaaliajassa, minkä vuoksi se on suosittu vetomuoto myös E-urheilussa.

Erikoisvedot: Erikoisvedot voivat käytännössä olla ihan mitä vaan maan ja taivaan väliltä, mitä bookkerit vain keksiikään, mutta yleisesti ottaen nämä ovat harvinaisempia niiden tarjonnassa. Esimerkki erikoisvedosta CS:GO 2 -pelissä voisi olla, että kuinka monta ässää eli “Acea” ottelussa nähdään, jolloin siis yksi pelaaja tappaa yhden kierroksen aikana kaikki viisi vastustajan pelaajaa. 

Alla olevassa kuvassa näkyy CS2 Asia Championships -turnauksen ottelun ENCE-Astralis kohdevalikoimaa sekä kertoimia.

esports vihjeet

Vinkkejä voitolliseen Esports vedonlyöntiin

Vedonlyönti on keskimääräistä kivempaa hommaa silloin, kun siitä saa rahaa, mutta voitollinen vedonlyönti ei kuitenkaan etenkään pitkässä juoksussa ole se helpoin “ammatti” tai harrastus. Mikäli haluaa voitolliseksi Esports vedonlyöjäksikin, vaatii se muun muassa kärsivällisyyttä, pitkäjänteisyyttä, kilpailuiden seuraamista, datan tutkimista sekä harkintakykyä. Alle olemme koonneet vielä muutamia eri tärppejä, jotka voivat auttaa sinua tekemään Esports vedonlyönnistä voitollista.  

Tilastot ja data: Kuten esimerkiksi baseballissa, niin myös Esports vedonlyönnissä data sekä tilastot ovat olennainen osa sekä täten iso apu vedonlyönnissä ja niitä hyödyksi käyttämällä voi löytää etua kertoimista sekä kohteita, joita markkina ja bookkerit kenties aliarvostaa. Netin syövereistä löytyy tänä päivänä useita eri sivuja ja lähteitä, joista pystyy seurailemaan sekä tutkimaan tilastoja. Esimerkiksi CS:GO / CS:GO 2:een erittäin hyvä sivusto on HLTV.org, josta käytännössä löytyy kaikki, mitä tarvitset ja ehkä jopa vähän enemmänkin. Muista siis käyttää apunasi eri tilastoja ja dataa, sillä niitä kyllä on tarjolla ja ne voivat auttaa huomattavasti tekemään parempia päätöksiä vedonlyönnissä.

Tietotaito: Pyri tuntemaan ja oppimaan peli / pelaajat johon olet lyömässä vetoja. Datan hyödyntämisen lisäksi seuraamalla aktiivisesti otteluita sekä eri joukkueita / pelaajia ja niiden suorituksia, auttaa tekemään päätöksiä vedonlyönnissä. Esports-otteluiden katsomisesta ei tarvitse edes maksaa mitään ja eri kilpailuja pystyy seuraamaan esimerkiksi Twitchin kautta usein myös selostusten kera, joka auttaa myöskin oppimaan itse peleistä lisää.

Muiden lajitietäjien / ammmattilaisten vihjeet, analyysit jne: Omien arvioiden sekä näkemysten lisäksi voi apunaan vedonlyöntipäätöksissä käyttää myös muiden ammattilaisten tai lajitietäjien tarjoamia analyysejä sekä vihjeitä joukkueista sekä pelaajista. Vertailemalla muiden näkemyksiä omiinsa, voi joukkueista tai pelaajista tulla esiin uusia näkökulmia, mitä ei ole pakosti itse ehkä ajatellutkaan. 

Kertoimet / Vedonlyöntisivut: Opettele hyödyntämään kertoimia ja löytämään etua niistä. Markkinoilta löytyy tänä päivänä jo läjäpäin eri vedonlyöntisivuja, jotka tarjoavat kohteita myös Esportsiin, joten vertaile aina bookkereiden kertoimia ja nappaa paras “tarjous”. Välillä bookkereiden tarjoamissa kertoimissa esiintyy isojakin eroja.  Laadukkaita bookkereita Esports vedonlyöntiin on esimerkiksi Pinnacle, iBet, XLBet, Betive sekä Bethard. Kaikkia sivuillemme listattuja lisensoituja vedonlyöntisivuja, joista suurin osa soveltuu hyvin myös Esports-vedonlyöntiin pääset selailemaan tästä!

Huomioi muutokset pelissä, joukkueissa jne: Videopelit päivittyvät sekä täten muuttuvat säännöllisesti enemmän tai vähemmän ja myös ne voivat vaikuttaa aina omalta osaltaan esimerkiksi joukkueiden voimasuhteisiin. Pysy siis ajan tasalla peleissä tapahtuvista mahdollista muutoksista, kuten karttapäivityksistä, aseiden parannuksista ja/tai heikennyksistä ja muista pelien ominaisuuksista sekä niissä tapahtuvista muutoksista, jotka voivat vaikuttaa joukkueiden / pelaajien suorituskykyyn positiivisessa tai negatiivisessa mielessä. 

Toiselle joukkueelle jokin tietty uusi päivitys voi olla parempi asia kuin jollekin toiselle, mikäli esimerkiksi jonkin joukkueen yksi vahvimmista kartoista on kokenut suuria muutoksia, jonka jälkeen joukkueen etu kartassa pienenee tai jotain tiettyä asetta heikennetään tai parannetaan huomattavasti, jota tietty pelaaja on tottunut käyttämään erityisen paljon.

Myös kokoonpanot ja niissä tapahtuvat muutokset voi vaikuttaa etenkin heti pelaajavaihdosten jälkeen joukkueen suorituskykyyn suurestikin ja joskus kokoonpanomuutosten jälkeen uusi line-up ei pääse enää koskaan aiemmankaltaiseen vireeseen. Elä siis lyö sokkona vetoa joukkueen / pelaajan puolesta, mikä on ollut hyvä muutama vuosi sitten, vaan ota selvää, millä tasolla se menee juurikin sillä hetkellä. Esportsissa line-upit vaihtuvat kuitenkin suhteellisen tiuhaan ja harvemmin sama joukkue pysyy kasassa useampaa vuotta putkeen.

Rasitus / Aikaerot: Vaikka ei heti uskoisi, niin myös rasitustekijät voivat vaikuttaa joukkueen ja pelaajien suorituskykyyn sekä etenkin henkisesti / mentaalisesti videopelit ovat sitä raskaampia, mitä kovemmalle tasolle mennään. Turnauksia pelataan myös ympäri maailmaa, joten myös matkustusta tulee erittäin paljon. Mikäli toinen joukkue on esimerkiksi viime aikoina turnausten vuoksi matkustellut huomattavasti enemmän kuin toinen, niin voi rasitus alkaa jo näkymään myös peliotteissa. Tällöin esimerkiksi pienemmällä rasituksella ollut, mutta ennalta heikompi joukkue voi antaa odotettua paremman vastuksen paljon matkustaneelle ja kovalla rasituksella olevalle ennakkosuosikille. Jatkuva hotellielämä sekä matkustaminen käy pidemmän päälle raskaaksi, sen tietää kaikki, jotka sen ovat kokeneet.

Pelin eri osa-alueet: Riippuen videopelistä, mihin aikoo lyödä vetoa, niin jokaisella joukkueella / pelaajalla on lähtökohtaisesti omat vahvuusalueet, kuten myös ne heikkoudet. Joukkue voi olla esimerkiksi erittäin vahva juuri tietyssä kartassa ja muissa sitten voi olla enemmän tai vähemmän vaikeuksia. 

Lisäksi, mitä pidemmälle turnauksissa mennään, niin myös paineet kasvavat, jolloin hermokontrolli ja paineensietokyky nousee esiin. Tällöin usein kokeneemmat joukkueet ja pelaajat ovat vahvemmilla kuin mitä nuoret ja kokemattomat. Joillakin joukkueilla voi esimerkiksi olla tapana “sulaa” kovassa paikassa, vaikka etenisi suhteellisen tasaisesti pitkälle turnauksissa. Huomioi siis nämäkin asiat, kun teet päätöksiä, millaisia vetoja lähdet iskemään.

Poissaolot: Jopa ihan yksittäiset poissaolot voivat näkyä joukkueiden suorituksissa merkittävästikin, joten mikäli tiedät mahdollisista poissaoloista eikä jokin bookkeri ole siihen vielä reagoinut, niin poimi tällöin marjat pois. Kilpailu huipulla on sen verran kovaa ja marginaalit pieniä, että yhdenkin pelaajan äkillinen poisjäänti esimerkiksi sairastumisen vuoksi ja sen takia vaikkapa valmentajan tai lainapelaajan tuleminen hänen korvaajaksi, voi vaikuttaa suurestikin joukkueen tekemiseen.

Motivaatio: Nämä eivät Esportsissa ole kieltämättä kovin yleisiä tilanteita, mutta mikäli jossain turnauksessa tai liigassa on tilanne, jossa jommalla kummalla joukkueella ei juurikaan panoksia ottelussa enää ole, niin voi sekin omalta osaltaan vaikuttaa joukkueen valmistautumiseen sekä itse suoritukseen, joten mikäli tällainen tilanne on tiedossa, niin kannattaa huomioida sekin.

Pelikassa: Pyri myös pitämään pelikassastasi kiinni ja vältä ylipanostamista. Kärsivällinen pelaaminen on avain voitolliseen vedonlyöntiin pitkässä juoksussa, joten älä siis yritä esimerkiksi paikata tappioita nostamalla radikaalisti panoksia tuleviin vetoihin.

Pelaa vastuullisesti: Lopuksi kenties se kaikista tärkein vedonlyönnin ohje, joka pätee joka lajiin. Muista pelata maltilla ja vastuullisesti äläkä panosta ikinä enempää, mitä et ole valmis häviämään. Varmoja kohteita ei ole, joten pidä mielessä, että voit myös hävitä rahaa. Mikäli pelaaminen haittaa, ota yhteyttä peluuri.fi.

esports vedonlyönti

Kirjoita kommentti