Jääkiekko

Etusivu » Pitkävetovihjeet » Jääkiekko
Lajitilastot
Yhteensä vihjeitä2412
Palautus%95.15 %
Panostetut yksiköt14348.10
Voitettuja yksikköjä13652.22
Nettovoitto-695.75
Voitto1012
Puolivoitto0
Häviö1290
Puolihäviö0
Push110
Void13
TOP vihjaajat
#VihjaajaVetojen määräP%K. Panos
1.Betsikukko46795.18 %6.18
2.Nollamies34692.14 %7.18
3.Tiki30194.42 %5.58
4.Siiled286107.71 %5.34
5.habs18692.18 %8.04
Sarjat
Sarjan nimiVetojen määräP%panoksia yhteensä
Liiga105793.4 %6306.6
NHL59296.28 %3484.3
Mestis45192.73 %2785.5
KHL5997.54 %345
Muu sarja48132.85 %336.9
U20 MM-kisat40100.46 %187
DEL3682.99 %279
MM-kisat 202135147.14 %167.5
Olympialaiset 202222108.84 %97.6
CHL 2020-202116111.65 %103
Ystävyysottelut15135.83 %60
MM-kisat 20231518.61 %59.5
NHL Preseason812.75 %26
CHL 2019-20205100.38 %34
SHL50 %24.8
AHL3152.19 %15.5
MM-kisat 202430 %28
MM-kisat 202010 %1.9
National Liiga (SUI)10 %6
TOP bookkerit
#BookkeriVetojen määräP-%panoksia yhteensä
1.Coolbet538104.1918,363.20
2.Pinnacle43199.3723,921.80
3.Unibet401104.3416,293.70
4.Veikkaus356100.589,944.63
5.Bet36516299.987,129.87
6.ComeOn!152101.4410,898.80
7.Betsson95106.561,167.30
8.iBet42118.661,561.90
9.Marathonbet3597.77796.30
10.Bethard31108.66561.65
11.Nordicbet31104.573,870.30
12.Betfair2294.91282.00
13.Expekt21108.30528.20
14.William Hill19101.72160.30
15.Mr Green1566.3262.00
16.1xbet6110.65611.17
17.Ninja Sports691.55110.10
18.Jetbull583.5364.50
19.Tonybet578.38189.00
20.10Bet4108.4122.00
Artikkelit Jääkiekko

MM-lätkän erikoispromot

Jääkiekon MM-kisat ovat täydessä vauhdissa ja sen kunniaksi lukuisat suositut vedonlyöntisivustot ovat pistäneet oman kortensa kekoon erikoispromojen muodossa! Lätkäbetsien lomassa pelaajat voivat päästä nauttimaan muun muassa ilmaisvedoista, talletusbonuksista tai käteispalautuksesta! Kampanjoiden tarkemmat speksit on listattu vielä alas? ? MaxxWin - 10 €…

Ajankohtaiset tarjoukset

MM-Lätkäveikkaus 2024

MM-kisat 2024, Urheilu-uutiset, Veikkauskisat

Haastattelu - Kasinostriimaaja ja ex-jääkiekkoilija Mikael Hakkarainen “aka” thefinnishgambler

Haastattelut, Muut, Striimit, Uutiset

Jääkiekon MM-kisat 2024 ennakko, otteluohjelma & vedonlyönti

Jääkiekko, MM-kisat 2024, Sarjaennakot, Urheilu-uutiset

Ristikakkosen sporttitärpit viikonlopulle - Viikko 37

Urheilu-uutiset

Liigapörssi kimppa 2023-24 | Ilmainen kimppa + rahakimppa

Jääkiekko, Liigapörssi, Ristikaksi kilpailut ja kampanjat, Ristikaksi tiedottaa!, Urheilu-uutiset

Ristikakkosen sporttitärpit viikonlopulle - Viikko 36

Urheilu-uutiset
Lue kaikki artikkelit

Jääkiekkovihjeet Ristikaksi.com-sivustolla

Kun puhutaan jääkiekosta ja vihjeistä, niin ei voi olla nostamatta esille kolmea suosituinta sarjaa. NHL ulkomaisista sarjoista ja kotimaisesta tarjonnasta nousevat luonnollisestikin suosituimmiksi Liiga ja Mestis sekä jossain määrin KHL (ennen Venäjän hyökkäyssodan alkamista Ukrainaan). Jääkiekkoa pelataan lisäksi runsaasti ympäri Eurooppaa, ja joku tietty sarja voi olla juuri se oma juttu. Arvokisojen aikaan myös MM-kisat ja olympiakiekko on vihjeissämme isossa roolissa. Kaikkinensa sivuillemme on ehditty vuosien varrella vihjata jo yli 2000 jääkiekkovihjettä ja määrä tietysti koko ajan senkun vaan kasvaa.

Tällä hetkellä Ristikakkosen vihjeistä suurin osa koostuu kuitenkin kahdesta ensinmainitusta eli NHL:stä ja Liigasta, joihin löytyy runsaasti tietoa mm. Liigaa aktiivisesti seuraavalta chat-porukaltamme. Ristikahdella on myös oma Liigapörssi-kimppa, jonka seuraajat tutustuvat päivittäin eri pelaajien kuumiin ja kylmiin vireisiin ja liigakierrokset seurataan intohimolla.

NHL on jääkiekon puolella suurin sarja, ja sen tarjonta on myös monipuolisinta. Bookkerit antavat jääkiekkokohteille parhaan teoreettisen palautuksen nimenomaan NHL:n puolelta. Toisaalta hyvien kohteiden etsiminen isommissa sarjoissa voi olla isomman työn takana. Kuitenkin tällä saralla käyttäjämme ovat siinä menestyksekkäästi onnistuneet, ja yhteisönä tarjoavat sinulle parhaat NHL-vihjeet!

NHL:stä löydät paljon erikoisvetoja, mutta kokonaisuutena sarja on palkkakaton jälkeen ollut erittäin tasainen. Superyllätyksiä ei siis tässä sarjassa ole, vaan kaikilla joukkueilla on realistiset mahdollisuudet voittaa toisensa. NHL-vedot on erinomainen tapa saada jääkiekkotietämykselleen palkintoa yön kierroksille, ja jos seuraaminen jää vähemmälle, jääkiekkovihjeet-osio auttaa. Joukkuekohtaisten vetojen lisäksi myös pelaajakohtaiset vedot, kuten maalintekijä- ja pistevedot ovat yleisesti ottaen suuressa suosiossa betsaajien kesken.

Liiga on suosituin suomalainen urheilusarja, ja kamppailu Kanada-maljasta keväisin nousee yhdeksi suurimmista puheenaiheista huhtikuun tietämillä. Vaikka Liigaa on pidetty vaikeana sarjana betsata sen vähämaalisuuden ja tasaisuuden takia, on käyttäjämme sitä menestyksekkäästi ja voitollisesti vihjanneet. Ota siis parhaat Liiga-vihjeet lapullesi ja liity voittajien kelkkaan!

Arvokisat ja etenkin MM-kisat ovat puolestaan keväällä jokavuotuinen jääkiekkofanien "Grande Finale" NHL:n pudotuspelien lisäksi, johon myös tietysti vedonlyönti liittyy vahvasti. Muiden jääkiekko vedonlyöntiin liittyvien peruskohteiden lisäksi maajoukkueturnausten lähestyessä / käynnistyessä pääsee aina puimaan niin mestaruusvetoja, pistepörssin voittajaa, lohkovoittajia, H2H-vetoja ja niin edelleen. Kyseisiin pelikohteisiin liittyviä vihjeitä meidänkin sivuille poikkeuksetta lisäillään käyttäjiemme toimesta.

Muutoinkin aina, kun jääkiekossa MM-kisat joka kevät ovat käynnissä tai Olympialaiset joka neljäs vuosi, näkyy kyseiset tapahtumat Ristikakkosen sivuilla vahvasti muun muassa lisääntyvän keskustelun, artikkeleiden, kilpailuiden sekä tietysti vedonlyöntivihjeiden muodossa. Luonnollisesti erityisen suurta suosiota nauttii Leijonien pelit ja otteet, mutta myös muiden maiden ottelut, jotka ehkä keräävät isommassa kuvassa vähemmän pelivaihtoa tai kiinnostusta voivat tarjota huippukohteita, joita käyttäjämme ovat kaivaneet tarjolle.

Niin arvokisoihin, kuten muutoinkin jääkiekko vedonlyöntiin, bonukset kuuluvat asiaan toisille enemmän ja toisille vähemmän. Toisinaan hyviä bonuksia voi joutua kuitenkin etsimään kissojen ja koirien kanssa, etenkin mikäli niitä on aiemmin ahkeraan hyödyntänyt. Ristikakkosen sivuilta löydät kuitenkin kätevästi kaikki parhaat vedonlyöntibonukset ja niitä pääset selailemaan tästä.

Jääkiekkovihjeet

Jääkiekko vedonlyönti

Jääkiekko on vedonlyöntilajina ja urheilulajina Suomen ykköslaji yhdessä jalkapallon kanssa. Jääkiekko on maailmanlaajuisesti keskisuuri laji, ja etenkin NHL:n myötä se on erittäin suosittu laji ympäri maailmaa vedonlyöntimielessä. Kahden Suomessa suosituimman sarjan eli Liigan ja NHL:n suuri suosio tekee siitä myös pelivaihdollisesti pelatun lajin, jolloin ylikertoimien löytäminen hankaloituu. Jääkiekko tarjoaa kuitenkin paljon erikoiskohteita, ja monella suomalaisten suosimalla bookkerilla, kuten Unibetilla, Pinnaclella tai Nordicbetilla voit betsata ottelun voittajan ja maalimäärän lisäksi yksittäisten pelaajien maalintekoa, pisteitä tai jopa laukausten määrää.

Maalintekijävedot ovat erityisen suosittuja isoa kalaa hakevien keskuudessa. Samalle lapulle laitetaan useampi liigapelaaja, jonka uskotaan tekevän maalin, kerrointa irtoaa hyvin ja kun kaikki heläyttää kiekon reppuun, pääsee nauraen pankkiin. Suosittelemme kuitenkin pelaamaan kohteet lähtökohtaisesti singleinä, sillä pidemmän päälle se joka näissä vedoissa nauraa on bookkeri. Kuitenkin tehokkaalla kerroinvertailulla voi löytää erityisenkin hyviä maalintekijäkohteita. Esimerkiksi Veikkaus ja Unibet voivat toisinaan olla täysin eri linjoilla, ja yllättävä nelosketjun miehen ylivoimaketjurooli voi olla tehokas tapa ottaa helpot pois.

Maalintekijävedoista lievempi muoto on pistemiesvedot, jolloin kakkossyöttäjän paikkakin riittää pisteeseen. Jääkiekossa on lisäksi monia muita erikoisvetoja, kuten tulos erien lopuissa.

Jääkiekon yksi isoista vedonlyönnissä merkittävistä asioista on maalivahdin ottaminen pois loppuhetkillä. Joskus tämä johtaa maalilla johtavan joukkueen helppoon maaliin päätösminuutilla, toisinaan jopa kahteen. Toisaalta tappiolla oleva joukkue saa tästä johtuvan ylivoiman ansiosta usein mylläkän, ja myös tasoitusmaalin todennäköisyys nousee. Tyhjiin tulevan maalin todennäköisyyttä on ehkä liioiteltu kuitenkin, huomattavan usein sitä maalia ei kuitenkaan tule. Tämä kuitenkin heikentää oleellisesti tasan maalin voittojen todennäköisyyttä varsinaisella peliajalla, kuten myös maalimäärän mahdollista "räjähtämistä" päätösminuutilla.

Etenkin NHL:ssä on myös hyvä huomioida pistejako, jossa jatkoaikavoitosta saa 2 pistettä, mutta jatkoaikatappiosta yhden. Kun myös varsinaisen peliajan voitosta saa 2 pistettä, on loppuhetkien riskin ottaminen tasan olevassa pelissä ehkä hieman turhaa, jos sen ainoa motivaatio on viedä vastustajalta extrapiste. Liigassa varsinaisen peliajan voitosta saa 3 pistettä ja jatkoajalla 2, joten motivaatio voittaa ennen jatkoaikaa on suurempi.

NHL:ssä maalimäärät ovat keskimäärin selväsi suurempia mitä esimerkiksi Liigassa, ja tämä vaikuttaa mm. tasapelien todennäköisyyteen. NHL:ssä peli on pienen kaukalon takia myös nopeampaa. Myös Suomen kakkossarja eli Mestis on melko runsasmaalinen sarja. Sekä Liigassa että NHL:ssä ei ole mahdollista tippua, joten tällä on etenkin loppukaudesta iso merkitys motivaatioon. Toisinaan tähän motivaatioon kuitenkin saatetaan reagoida liikaa. Lisäksi Liigaan on tulossa karsinnat takaisin keväällä 2025, jolloin joukkueiden tippuminen on mahdollista, joskin muutamien seikkojen / pykälien johdosta, vaatii nouseminen Mestis-joukkueelta melko paljon, jolloin taas Liiga-joukkueen tippumisen todennäköisyys pienenee. Mahdollinen karsintoihin joutuminen kuitenkin tulee pitämään pelit enemmän merkityksellisenä koko kauden mitassa ja jokaisen ottelun lopputuloksen / pisteiden merkitys kasvaa, joka taasen lisää motivaatiotekijöitä sekä voitonnälkää, toisin kuin silloin, jos sarja olisi suljettu ja osa joukkueista pelaisi toisinaan viimeiset 1.5 kuukautta käytännössä täysin "merkityksettömiä" runkosarjapelejä.

Oli sarjajärjestelmä tai muut asiat jääkiekon ympärillä sitten mitä tahansa, niin yksi asia on kuitenkin varma ja se on, että jääkiekko vedonlyönti on ja pysyy etenkin suomalaisten keskuudessa yhtenä suosituimmista vedonlyönnin muodoista. Mahdollisen lompakon paksuntamisen lisäksi se luo monille kiekkofaneille ihan jo pelkkää lisäjännitystä / kiinnostusta ottelutapahtumiin. Alle olemme vielä koonnet tiivistetysti muutamia asioita, joita olisi hyvä huomioida jääkiekko vedonlyönnissä sekä vedonlyönnissä yleisestikin, oli laji sitten mikä tahansa.

  • Vedonlyöntisivustot: Vedonlyöntiä harrastaessa ihan yleisestikin lajista riippumatta kannattaa suosia aina sivustoja, jotka ovat lisensoituja sekä luotettaviksi pelipaikoiksi varmistettuja, jotta voit asettaa vetoja jääkiekko-otteluihin helposti, turvalllisesti ja mukavasti. Ristikakkosen sivuilta löydät useita satoja lisensoituja vedonlyöntibookkereita.

  • Vetojen tyyppi: Jääkiekkoon pääsee esimerkiksi jalkapallon tavoin iskemään monia erilaisia vetoja, kuten tasoitus-, yli/alle-, moneyline- ja pelaajavetoja sekä monia muita, toki hieman sarjasta riippuen. Ennen vetojen iskemistä "sokkona" olisikin hyvä ymmärtää eri vedonlyöntivaihtoehtoja ja miten ne toimivat, ettei sitten jälkeenpäin tule mitään ikävempiä yllätyksiä, jos vedot ei osukaan, vaikka toisin saattoi ajatella. Epäselvissä tilanteissa voit tulla kysymään asiasta / vedosta esimerkiksi sivuiltamme löytyvästä chatista.

  • Pelianalyysi: Ennen vetojen asettamista olisi tärkeää myös tehdä perusteellinen analyysi ottelusta. Tämä voi sisältää mm. joukkueiden tilastojen tarkastelua, pelaajien terveystilanteen seuraamista ja pelipaikkojen / kokoonpanojen huomioimista. Esimerkiksi NHL:stä hyviä tietoja / tilastoja löytyy osoitteesta NHL.com ja Liigasta puolestaan Liigan omilta nettisivuilta "Liiga.fi". Lisäksi otteluiden tulosten ja tilastojen katsomiseen suosittuna palveluna pidetään muun muassa Flashscorea.

  • Vedonlyöntibudjetti: Aseta itsellesi vedonlyöntibudjetti ja pidä siitä kiinni. Älä koskaan panosta enemmän kuin olet valmis häviämään.

  • Pelivihjeet: Voit myös seurata ammattivedonlyöjien antamia pelivihjeitä, mutta muista tehdä oma tutkimuksesi ja käyttää vihjeitä vain apuna päätöksenteossa. Ristikakkosen sivuilta löydät parhaat jääkiekkovihjeet, joita voi joko peesata suoraan tai käyttää juurikin apuna / vertailukohtana omiin näkemyksiin.

  • Riskienhallinta: Kuten kaikkiin urheilulajeihin, myös jääkiekko vedonlyöntiin liittyy aina riski hävitä rahaa. Ole valmis hyväksymään tappiot ja älä jahtaa häviöitä yrittämällä panostaa enemmän rahaa takaisin. Sekin on hyvä muistaa huomioida, että esimerkiksi moneyline / DNB vedot ovat "pienemmän riskin" kohteita verrattuna esimerkiksi suoraa voittoa tai -1.5 maalin voittoa pelaamalla. Tämä tietysti näkyy luonnollisesti siinä, että ML / DNB -kohteiden kertoimet ovat vaikkapa sitä suoraa voittoa pienemmät, mutta siltikin mieluummin sitä aina ottaa vaikka kohteen kertoimella 1.91 kotiin, kun että häviää vedon kokonaan, jossa kerroin oli alkujaan 2.5.

  • Vastuullinen vedonlyönti: Muista, että vedonlyönti voi olla viihdettä, mutta se voi myös aiheuttaa riippuvuutta. Pelaa aina vastuullisesti ja harkitusti. Jos pelaaminen haittaa, pääset hakemaan apua esimerkiksi osoitteesta peluuri.fi

Jääkiekkovihjeet

Näin lyöt vetoa jääkiekosta

Käydään lyhyesti läpi eri termit. Jos esimerkiksi tasoitusveto tai aasialainen tasoitusveto hämmentää, eli perusvedonlyöntitermit kuten -1,25 tai -1,5 tasoituksen merkitys on hämärän peitossa, lue näitä esimerkiksi jalkapallon lajisivulta, jossa näitä on avattu tarkemmin.

1x2: Kumpi voittaa ottelun varsinaisen peliajan (3 erän ja 60min jälkeen), vai päättyykö se tasan. Jääkiekossa tulee sen verran vähän maaleja, keskimäärin 4-6, että tasapelin mahdollisuus on verrattain korkea, ja tämän vetomuodon kertoimet ovat yleensä selvästi isommat mitä seuraavana mainitun moneylinesin.

Moneylines: Kumpi voittaa ottelun, joko varsinaisella peliajalla, jatkoajalla tai rankkareilla.

Draw no bet tai Joukkue+0: Veikkaa varsinaisen peliajan voittajaa, jos ottelu menee jatkoajalle saat panoksesi takaisin riippumatta kumpi voittaa jatkoajalla.

Maalintekijä: Jos valitsemasi pelaaja tekee yhdenkin maalin ottelussa (yleensä varsinaisella peliajalla, mutta voi vaihdella bookkerikohtaisesti), vetosi osuu, ellet ole pelannut "ei tee maalia"-vaihtoehtoa.

Pistemies: Jos pelaaja on mukana yhdessäkin maalissa maalintekijänä tai syöttäjänä, on pistemiesvedon oikea tulos 'Kyllä', muuten 'Ei'.

Tulokset erien jälkeen: Esimerkiksi 1/1/1-valinta tarkoittaa että kotijoukkue johtaa 20min 40min ja 60min kohdalla ja 1/2/x tarkoittaa että 20min jälkeen kotijoukkue johtaa, 40min jälkeen vieraat johtaa ja 60min kohdalla peli on tasan ja menee jatkoajalle.

Handicap ja Asian Handicap: Veikkaa voittaako joukkue varsinaisella peliajalla, jos tulokseen lisätään tai siitä vähennetään tasoitus. Lue aasialaisista tasoituksista jalkapallosivun kuvauksesta.

Under/over ja Asian total: Veikkaa ottelun maalimäärä. Joillakin bookkereilla kuten Pinnaclella NHL-vedoissa on oletuksena jenkkilajityyliin jatkoaika mukana näissä ja toisissa taas ei, joten kannattaa varmistaa asia joko Ristikakkosen chatista tai sivuston oman asiakaspalvelun kautta, mikäli olet epävarma.

Jääkiekko vedonlyönti

Vinkkejä voitolliseen jääkiekkovedonlyöntiin

  • Mikäli joukkueella aloittaa kakkosveskari, joka tunnetaan epävarmana, anna tälle painoarvoa, mikäli se ei ole vaikuttanut kertoimiin
  • Jääkiekko ei ole lajina kaikkein alttein yksittäisille poissaoloille, älä ylireagoi niihin, vasta jos rosterista puuttuu useampi nimimies, on tämän vaikutus todennäköisyyksiin suuri
  • Maalivahdin poisottaminen on yleensä jo huomioitu kertoimissa, älä ylireagoi tähän livessä tai ennakkovedoissakaan
  • Loppuminuuteilla peli voi olla varmistelevampaa pelin ollessa tasan, mutta erittäin hyökkäysvoittoista pelin ollessa 1-2 maalin erossa. Vastaavasti 3+ erossa peli-intensiteetti on monesti jo lopussa hyvin laiskaa.
  • Mikäli vain mahdollista, pyri tilastojen ja muiden saatavilla olevien tietojen lisäksi seuraamaan sekä katsomaan itse otteluita (silmätesti). Silmätestin avulla voi havaita pelistä, pelaajista sekä joukkueista seikkoja, mitä ei aina pelkästään tilastojen kautta saa selville. Lisäksi aiempi kokemus tai jopa oma pelikokemus lajista ja tässä asiayhteydessä nimenomaan jääkiekosta on aina eduksi ymmärtämään peliä ja muita lajin lainalaisuuksia.
  • Myös pelitavalliset asiat kannattaa ottaa huomioon. Mikäli esimerkiksi joukkueen valmentaja / valmennustiimi on juuri vaihtunut tai tiedossa on, että pelitapaa pistetään muuten uuteen uskoon, voi se mahdollisesti näkyä joukkueen peliesityksissä etenkin alkuun, ennen kuin pelaajat oppivat sisäistämään uuden pelitavan kokonaan, jolloin pelaaminen tapahtuu parhaimmillaan selkäytimestä sekä reagoiden. Etenkin kokeneemmat jääkiekonseuraajat voivat helposti joukkueista huomata, pelaako pelaaja / joukkue selkäytimestä ja luonnollisesti reagoiden, vai täytyykö pelaajien miettiä jatkuvasti mitä he tekevät. Pienetkin erot joukkueiden välillä tekee ihmeitä, etenkin mitä korkeammalle tasolle mennään.
  • Pelivalintoja tehdessä kannattaa huomioida myös muun muassa mahdolliset joukkueiden vire, motivaatio, ottelun tärkeys sekä rasitus-tekijät, mikäli niitäkään ei ole huomioitu kertoimissa. Vaikka tasoerot olisivat joukkueiden välillä normaalisti suurehkoja, voi esimerkiksi ennakkosuosikin back-to-back -tyyppinen ottelu vieraissa marraskuisena keskiviikkoiltana olla "ohi peli".
  • Kuvitteellinen esimerkki Liigasta: HIFK on pelannut tiistaina kotipelin Tapparaa vastaan, johon lataus on ollut tapissa. HIFK voitti ottelun lopulta jatkoajan jälkeen lukemin 4-3, mutta keskiviikkona odottaa jo heti perään vierasottelu Lappeenrannassa, jossa vastaan asettuu levännyt sekä täysin latautunut SaiPa. Halliin on tulossa SaiPan heikkojen esitysten vuoksi vaivaiset 2000 katsojaa, edellispäivänä Nordis oli HIFK:n kotipelissä loppuunmyyty. Muun muassa tämmöiset tekijät kasvattavat sitä todennäköisyyttä, että kyseisestä keskiviikon pelistä tulisi HIFK:lle kenties normaalia vaikeampi. Lisäksi suljettu sarjajärjestelmä ja se, ettei jokaisella marraskuisella ottelulla ole niin suurta merkitystä, voi vaikuttaa omalta osaltaan ajoittain joukkueiden peliesityksiin. Ison ottelun jälkeen heti seuraavana päivänä tuleva "mitättömämpi" ottelu pikkuseuraa vastaan voi aiheuttaa vaikeuksia ammattilaisillekin saada latausta tappiin juuri kyseiseen otteluun.

Kaikki Ristikakkosen parhaiksi luokittelemat vedonlyöntisivut, jotka soveltuvat hyvin myös jääkiekkoon, löydät tästä!

jääkiekko vedonlyönti

Kirjoita kommentti